اگر می خواهید متوجه شوید که مخاطبان شما در وب به دنبال چه هستند یا اینکه رفتار آنها را بررسی کنید تا متوجه شوید از کدام مسیر با شما ارتباط هایشان قطع می شود، باید آنالیز سایت را جدی بگیرید. آنالیز سایت صرفا به این معنا نیست که ما ایرادهای ظاهری سایت را بررسی کنیم و آنرا بهبود ببخشیم، بلکه این بخشی از ماجراست، آنالیز سایت باعث می شود که شما مخاطبان و رقبا را بخوبی بشناسید و متوجه شوید که با چه استراتژی می توانید کاربران را جذب کرده و از رقبا پیشی بگیرید. 

ما در این مقاله قصد داریم درباره ابزارهای آنالیز سایت صحبت کنیم، در ابتدای هر بخش توضیح می دهیم که ابزارها چه کمکی به شما می کنند. اگر قصد دارید آنالیز سایت را به صورت حرفه ای انجام دهید نیاز به ابزار دارید. اینکه شما بدانید 3 کلمه کلیدی اصلی برای کسب و کار خودتان دارید کافی نیست، شاید بتوانید با استفاده از این ابزارها متوجه شوید که کلمات دیگیری هم توسط کاربران جستجو می شوند و می توانید یک هدفگیری دقیق و درستی داشته باشید و از موقعیت های موجود به نحو احسن استفاده کنید. به نظرم مقدمه کافی است، بهتر است عجله کنیم و به سراغ مطلب اصلی برویم. 

تاثیر تحقیق کلمات کلیدی در آنالیز سایت:

مهم ترین بخش در آنالیز سایت، تحقیق کلمات کلیدی است. ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی به ما کمک می کنند تا کلیدواژه هایی را شناسایی کنیم که به طور مستمر توسط کاربران در حال جستجو هستند. شاید بپرسید که تحقیق کلمات کلیدی چه فایده ای دارند؟ کلیت تحقیق کلمات کلیدی این است که به ما کمک می کند تا متوجه شویم، آیا خدمات یا محصولاتی که قرار است ارائه دهیم مخاطبان خاص خودش را دارد یا نه؟ اگر مخاطبان قابل توجهی دارد ارزش  دارد که برای جذب مخاطب زمان و هزینه صرف کنیم؟

همچنین زمانی که می خواهید متوجه شوید رقبا در کلمات هدف شما چه جایگاهی دارند، از تحقیق کلمات کلیدی کمک می گیرید، با استفاده از ابزارهای آنالیز سایت براحتی می توانید در هر کلمه کلیدی بررسی کنید چه سایت هایی در نتایج ابتدایی گوگل قرار دارند و محتواهای آنها را مورد بررسی قرار دهید. 

1.Google Keyword Planner:

ابزار Google Keyword Planner(گوگل کیورد پلنر) توسط گوگل ارائه شده است، اگر شما به صورت رایگان از این ابزار استفاده کنید اطلاعات دقیقی به شما ارائه داده نمی شود ولی اگر از نسخه پولی آن در زمانی که کمپین های تبلیغاتی گوگل ادوردز اجرا می کنید، استفاده کنید به صورت دقیق به شما درباره کلمات کلیدی هدفتان اطلاعات کاملی ارائه می دهد.

2.SEMrush:

ابزار تحقیق کلمات کلیدی توسط SemRush(سِم راش) در سال 2008 ارائه شد، این ابزار توسط متخصصین IT و SEO در سال 2008 طرح ریزی و اجرا شد نسخه های اولیه آن دارای مشکلاتی بود اما به مرور این ابزار توانست با برطرف کردن نیازهای کاربران به یک ابزار جهانی تبدیل شود.

این ابزار می تواند کلمات کلیدی کوتاه، طولانی و پیشنهادات گوگل که اصطلاحا به آن LSI گفته می شود را به صورت خلاصه ارائه دهد.

3.LongTail PRO:

این ابزار همانطور که از اسمش پیداست، یک جستجو کننده ی قوی برای کلمات کلیدی طولانی است. کلمات کلیدی طولانی امروزه کاربرد زیادی دارند، استفاده از کلمات کلیدی طولانی باعث هدفمندی کلمات کلیدی شما می شود و کاربران برای جستجوی خدمات و محصولات شما دقیق تر به شما دست پیدا می کنند و به نتیجه می رسند. 

4.KWfinder:

Kwfinder یک ابزار دوست داشتنی برای یافتن کلمات کلیدی است. شما هر ایده ای داشته باشید این ابزار کمک می کند تا بهترین کلمات کلیدی را برای کسب و کار خودتان بیابید. 

همانطور که می دانید تحقیق کلمات کلیدی قدم اول جهت آنالیز سایت بوده و باعث می شود بهتر مخاطبان را بشناسید و هدفگیری خوبی داشته باشید.

 

 

آنالیز سایت از نظر سئو فنی: 

خب بعد از اینکه مرحله تحقیق کلمات کلیدی را با موفقیت پشت سر گذاشته اید وارد فاز جدیدی از آنالیز سایت می شوید، شما در این قدم باید وب سایت خودتان و رقبا را از نظر فنی بررسی کنید. این بررسی باعث می شود بدانید که رقبا از چه روش ها و تکنیک هایی برای کسب نتایج بالا در گوگل و سایر موتورهای جستجو استفاده کرده اند. 

5.Screaming Forg:

اگر می خواهید آنالیز سایت شما بخوبی انجام شود کافیست ابزار Screaming Forg را یکبار امتحان کنید! شما با استفاده از این ابزار می توانید هر آنچه که در On-Site تاثیر گذار است را بیابید و آنالیز دقیقی داشته باشید. همچنین باید توجه داشته باشید که به کمک این ابزار می توانید ایرادات سایت خود را بیابید و آنها را برطرف کنید.  

6.DeepCrawl:

با استفاده از این ابزار شما می توانید رفتار خزنده های گوگل را شناسایی کنید. ببینید که ربات های گوگل چگونه سایت شما را مشاهده می کنند و چه مواردی نیاز به ارتقا دارد. این ابزار برای شروع رایگان است و بعد از مدت 7 روزه باید از نسخه پولی آن استفاده کنید.

 

7.Woorank:

یک وب سایت قدیمی و شناخته شده در زمینه آنالیز سایت است که بیشتر سئوکاران برای آنالیز فوری از این ابزار استفاده می کنند.سایت Woorank اطلاعات مناسبی را در سریعترین زمان ارائه می دهد و به خاطر اینکه مانند سایر وب سایت ها در ابتدا اطلاعات پرداخت یا ایمیل را از کاربر دریافت نمی کند،محبوب شده است. حتما برای یکبار هم که شده به این وب سایت سری بزنید، قطعا از راحتی کار با این سایت لذت خواهید برد.

آنالیز سایت حرفه ای با مانیتورینگ و بررسی بک لینک ها:

8.Ahrefs:

قوی ترین ابزاری که می توانید برای بررسی لینک های سایت خود استفاده کنید. این ابزار در آنالیز سایت به شما بسیار کمک می کند و براحتی می توانید اطلاعات بسیار جامعی از رقبا به دست آورید. این ابزار هزینه بالایی دارد ولی کاربردهای فروانی نیز دارد، با کمک این ابزار می توانید اطلاعات بسیار خوبی به دست بیاورید. 

9.Open Site Explorer:

این ابزار که محصول شرکت MOZ می باشد، همانند ahefs اطلاعات تحلیلی بسیار خوبی در اختیار وبمستران قرار می دهد و شما می توانید با استفاده از این ابزار لینک های خود را بررسی کرده و برای حذف یا ترمیم آنها اقدام کنید. البته بررسی لینک ها یک بخشی از این ابزارها می باشد و اطلاعات بسیار مفید دیگری در سایر بخش ها به شما داده می شود. 

10.Majestic:

ابزار Majestic هم یکی از ابزارهای قدیمی و محبوب در میان وبمسترها می باشد، با استفاده از این ابزار متوجه می شوید که روند لینکسازی شما چگونه انجام شده است، هر خطا یا نکته قابل توجهی که وب سایت شما یا رقبا داشته باشد در کنار صفحه به شما نمایش می دهد. 

پاکسازی لینک های اسپم، مهمترین مرحله آنالیز سایت:

با آنالیز سایت رقبا توسط ابزارهایی که تا به اینجا به شما معرفی کردیم، قطعا اطلاعات مناسبی به دست آورده اید. حال وقت آن رسیده است که برای سایت خود لینکسازی اصولی داشته باشید. همانطور که می دانید محتوا و لینکسازی دو مقوله بسیار پر رنگ در سئو هستند، با ابزارهایی که در ادامه معرفی می کنیم می توانید نحوه لینکسازی رقبا را بررسی کرده و وب سایت خود را از هر گونه لینک اسپم پاکسازی کنید. 

11.linkresearch tools:

یک ابزار بی نظیر برای پیدا کردن لینک های ساخته شده و اسپم می باشد. تجربه بسیار جالبی در استفاده از این ابزار دارم و پیشنهاد می کنم اگر وب سایت شما دچار مشکلاتی از نظر لینکسازی شده است با این ابزار می توانید به سرعت عیب یابی کرده و لینک های اسپم را از سایت حذف کنید. 

12.ontolo:

این ابزار در خیلی از مواقع به داد شما می رسد! زمانی که قصد لینکسازی برای وب سایت خود دارید با استفاده از این ابزار می توانید کلمات کلیدی خودتان را مشخص کرده و ابزار پس از چند دقیقه به شما لینک تمام وب سایت هایی که در حوزه کاری شما هستند و می توانید در آنها پست مهمان ارسال کنید را نمایش خواهد داد، همچنین بجز روش پست مهمان می توانید از روش های لینکسازی از طریق کامنت و فروم ها نیز استفاده کنید. 

این ابزار کاملا از روش های اسپم دوری کرده و در یک نمودار جدا به شما نمایش می دهد که کدام سایت ها از روش اسپمینگ استفاده کرده اند و پیشنهاد می دهد که در آن سایت ها لینکسازی انجام ندهید. 

13.white spark:

 این ابزار در لینکسازی برای بهینه سازی محلی به شما کمک می کند تا بتوانید رتبه خود را افزایش دهید.  هر نوع کسب و کاری داشته باشید مهم نیست، این ابزار به شما نشان می دهد که رقبا با چه استراتژی هایی در رتبه های بالا قرار گرفته اند و شما باید از چه روش هایی استفاده کنید تا به موقعیت آنها برسید. 

آنالیز جایگاه سایت (Rank Traking):

14.Google Search Console:

هیچ ابزاری نمی تواند اطلاعات دقیق تر از ابزارهای گوگل را به شما ارائه کند. ابزار گوگل وبمستر (Search Console)، یکی از ابزارهای رایگان آنالیز سایت است که به شدت دقیق بوده و به شما کمک می کند که بررسی کنید آیا وضعیت رو به رشدی داشته اید یا خیر. پیشنهاد میکنم استفاده از این ابزار را به صورت کامل یاد بگیرید چون همیشه به آن نیاز خواهید داشت. 

15.Advanced web Ranking:

این ابزار گزارشات روزانه، هفتگی و ماهیانه را در داشبورد برای کاربران خود نمایش می دهد و به صورت جزئی تمامی عواملی که باعث می شوند شما در نتایج پایین قرار بگیرید را بررسی کرده و پیشنهاداتی جهت رفع آن مشکلات ارائه می دهد. این ابزار بیشتر برای آژانس های بازاریابی اینترنتی و افرادی است که تعداد پروژه هایشان زیاد است و فرصت جمع آوری دستی گزارشات را ندارند. این ابزار به همین منظور ساخته شده است تا در کمترین زمان ممکن به شما اطلاعات کاملی از روند کار نمایش دهد. 

16.Authority Labs:

با استفاده از این ابزار به صورت روزانه می توانید جایگاه خود را در نتایج موتورهای جستجو گوگل،یاهو، بینگ ردیابی کنید. اگر از این ابزار استفاده کنید دیگر نیاز نیست نگران جایگاه خود در گوگل باشید زیرا به شما برنامه های جالبی ارائه می دهد تا بتوانید به سرعت پیشرفت کنید. 

ابزارهای آنالیز سایت که در این مقاله معرفی شده اند، حرفه ای بوده و برای استفاده نیاز به تهیه پلن های پولی دارند. اگر قصد دارید که حرفه ای کار کنید و مشتریان شما زیاد است که نمی توانید به صورت دستی کارهای خود را انجام دهید پیشنهاد میکنم از این ابزارها استفاده کنید. قطعا در زمان شما بخوبی صرفه جویی خواهد شد.